Projektowanie maszyn za pomocą oprogramowania CAD – zalety

Wspomagane komputerowo projektowanie przynosi wiele korzyści każdemu, kto zdecyduje się na wprowadzenie tej technologii do swojej firmy. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw z branży inżynierskiej (budowlanej, mechanicznej czy elektrycznej). Projektowanie CAD – zarówno 2D, jak i 3D – pozwala zaoszczędzić pieniądze, a także czas potrzebny na stworzenie zaawansowanych modeli. Na tym jednak nie kończą się zalety oprogramowania. Zapraszamy do zapoznania się z korzyściami na przykładzie CAD 3D, czyli najbardziej wszechstronnego narzędzia służącemu nowoczesnemu modelowaniu.

1. Możliwość skorzystania z ogromnej bazy modeli 3D

Projektowanie maszyn jest skomplikowanym zadaniem, które wymaga szerokiej wiedzy. Jednak nawet najbardziej zdolny inżynier musi czasem posiłkować się gotowymi modelami, aby skrócić czas pracy i lepiej zaplanować własne dzieło. Wiele programów CAD umożliwia skorzystanie z dostępnej bazy modeli przeznaczonych do wzorowania się na nich. Pochodzą one od zaufanych producentów, często liderów rynku. Modele występują w najpopularniejszych standardach, takich jak ISO, ANSI, DIN, a także tych rzadziej wykorzystywanych, jak chociażby GB czy NF.

2. Wykorzystywanie analizy statycznej MES

MES to skrót od Metody Elementów Skończonych. Polega ona na rozwiązywaniu równań różniczkowych na podstawie dyskretyzacji na skończone elementy. Projektowanie CAD wykonuje je automatycznie. W ten sposób inżynier może w prosty sposób określić odkształcenia i naprężenia wywoływane przez konkretne obciążenie. Oznacza to, że oprogramowanie wspomoże analizę wytrzymałości prototypu, co pozwala ograniczyć ryzyko uszkodzenia urządzenia podczas eksploatacji w warunkach pracy.

3. Eliminacja błędów w procesie projektowania maszyn

Programy CAD posiadają funkcję symulacji pracy prototypu. Służy ona przede wszystkim sprawdzeniu faktycznego działania maszyny bez konieczności wytworzenia fizycznego obiektu testowego. Dzięki temu oszczędza się środki, które trzeba byłoby przeznaczyć na produkcję. Jednak symulacja przynosi także inne korzyści – już na tym etapie może ona wykryć m.in. przenikania czy kolizje uniemożliwiające poprawne funkcjonowanie urządzenia. Program precyzyjnie lokalizuje błędy, dając inżynierowi szansę na ich naprawienie przed oddaniem projektu do realizacji.

4. Generowanie najczęściej używanych komponentów i projektowanie parametryczne

Modelowanie poszczególnych elementów obiektu (np. połączeń śrubowych czy łożysk) za każdym razem od nowa zabiera inżynierowi czas, który mógłby przeznaczyć na inne zadania. Przy projektowaniu CAD można zupełnie o tym zapomnieć. Programy posiadają specjalne generatory, które natychmiast tworzą typowe części maszyn. Na dodatek umożliwiają projektowanie parametryczne. Służy ono do szybkiego wprowadzania zmian w projekcie i zapisywania ich. Zapamiętane zmiany można wykorzystywać w kolejnych koncepcjach.

5. Wizualizowanie produktu

Przedstawienie klientowi wyniku projektowania maszyn ma kluczowe znaczenie dla akceptacji zlecenia. Oprogramowanie CAD renderują oraz animują projekt w realistyczny sposób. Klient otrzymuje w pliku estetyczną prezentację maszyny z dokładnym opisem funkcjonalności, co pomaga zrozumieć jej działanie i zalety.