Każda maszyna zużywa się w wyniku pracy i eksploatacji. Niszczą się podzespoły, mechanizmy sterowania często uszkodzeniu ulega także obudowa. Na zużycie wpływ ma wiele czynników oraz nie wszystkie są zależne od operatorów. Żeby jednak mieć pewność, że maszyna nadal nadaje się do użytkowania i jest w pełni bezpieczna dla operatora, należy regularnie poddawać ją przeglądom serwisowym. Kiedy należy wykonywać serwis maszyn?

Dlaczego należy serwisować maszyny?

Serwisowanie maszyn to nic innego jak poddawanie ich przeglądowi technicznemu. Po określonym etapie eksploatacji maszyna powinna być dokładnie sprawdzona przez ekspertów. W wyniku przeglądu okaże się, czy urządzenie działa sprawne i całkowicie bezpieczne, a także czy jego sprawność jest wystarczająca. Specjaliści wykonują też niezbędne naprawy, które umożliwiają dalsze używanie sprzętu.

Podczas użytkowania maszyna zużywa się, co stanowi naturalną kolej rzeczy. Można jednak rozróżnić kilka rodzajów zużycia maszyn. Do najpopularniejszych uszkodzeń i defektów, które spotykają wszystkie maszyny stalowe, jest korozja. Rdzawe plamy mogą pojawiać się na obudowie, rzadziej w podzespołach oraz silniku. Serwisowanie ma też na celu zapobieganie korozji i usuwanie ognisk rdzy w ich początkowej fazie, kiedy nie są jeszcze tak groźne. 

Najczęstszym błędem eksploatacyjnym jest niedbałość o odpowiedni stan oleju czy smarów w częściach ruchomych maszyny. Przyspiesza to ścieranie się materiałów i przekładni, w konsekwencji może doprowadzić do powstawania luzów lub pęknięć. Specjalistyczny serwis oceni stopień zużycia technicznego oraz zadecyduje o ich wymianie. Dzięki temu praca maszyny nadal będzie niezawodna i bezpieczna.

Jak często poddawać maszyny serwisowi?

Przeglądy techniczne samochodów przeprowadzane są co roku, a regulują to odpowiednie przepisy prawne. W przypadku maszyn przemysłowych nie ma określonych przepisami terminów, które zmuszają użytkowników do poddania ich serwisowaniu, czy przeglądowi. Nie oznacza to, że nie należy tego robić. W każdej sytuacji, kiedy w wyniku niesprawnego sprzętu ucierpi pracownik, pełną odpowiedzialność ponosi za to osoba, która zleciła mu wykonanie pracy takim urządzeniem. W związku z tym na regularnym serwisowaniu maszyn powinno mocno zależeć pracodawcom.

W dużych zakładach przemysłowych istnieją harmonogramy i procedury, w myśl których maszyny serwisowane są regularnie. Najczęściej drobne przeglądy wykonywane są przez operatorów, a co kilka miesięcy serwisowanie powierza się profesjonalnym firmom. W ten sposób unika się awarii wynikających ze zużycia zmęczeniowego podzespołów. Częste przeglądy oraz usuwanie usterek zapewnia też dłuższą żywotność takich maszyn.

W przypadku mniejszych firm i braku opisanych procedur warto samemu określić termin użytkowania. Można kompleksowo poddać serwisowaniu urządzenia raz do roku. W przypadku mocno eksploatowanych sprzętów serwis lepiej jest przeprowadzić co kilka miesięcy lub dodatkowo w wyniku występowania niepokojących objawów podczas pracy maszyny.

Call Now Button