Aby rurociąg cechował się trwałością, użytecznością oraz niezawodnością działania przez lata, powinien zostać zainstalowany zgodnie z konkretnymi wytycznymi. Jakie są podstawowe zasady montażu rur? Sprawdź poniższy wpis.

Instalacja rurociągów zgodnie z dokumentacją

Podczas instalacji rur, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim montaż rurociągów przemysłowych powinno realizować się zgodnie z dołączoną dokumentacją i projektem dotyczącym danego zlecenia. Dopuszcza się uzasadnione wprowadzanie korekt w zakresie m.in. poprawy funkcji albo likwidacji ewentualnych kolizji, ale zmiany te powinny zawsze uzyskać akceptację projektanta. Każdy rurociąg w węźle należy instalować na wspornikach przy stropie albo przy ścianach. W sytuacji, gdy stabilny montaż wsporników to zadanie niemożliwe, warto doinstalować specjalną konstrukcję podtrzymującą rury na podłodze.

Metody łączenia rur

Poza położeniem rur, istotne jest również ich właściwe połączenie. Jakość, a także metoda łączeń wpływają na stabilność, bezpieczeństwo całej konstrukcji. Technika zależy przede wszystkim od tworzywa, z którego wykonano rurę. Do najpowszechniejszych sposobów należą: systemy klejone, skręcanie, zaprasowywanie, gwintowanie rur. Niektóre z nich opierają się na złączeniach stałych, inne z kolei można wielokrotnie rozmontowywać, a następnie spajać ponownie.

Gwintowanie stosuje się w przypadku rur stalowych ocynkowanych. Proces ten specjaliści przeprowadzają za pomocą profesjonalnych urządzeń oraz maszyn, takich jak gwintownice elektryczne, ręczne, gwinciarki albo rowkarki. Aby go prawidłowo wykonać, należy nanieść specjalistyczny olej do gwintowania na wyrównane, czyste końce rur, a potem naciąć gwint zgodnie z narzynką, czyli wybraną końcówką. Na rurę trzeba nałożyć, a później dokręcić do obrabianej części gwintownicę. W efekcie jej przekręceń w różnych kierunkach da się uzyskać finalny kształt gwintu. Możliwe jest również łączenie rur stalowych bez gwintowania. W tym celu należy stosować specjalne złączki.

Rury z polibutylenu, polipropylenu, polietylenu albo innych tworzyw sztucznych łączy się z kolei innymi metodami. Można je kleić, skręcać, zgrzewać, zaprasowywać albo zaciskać. Pierwsza metoda to dobry wybór w przypadku rur z PVC. Polega na posmarowaniu właściwym klejem zewnętrznej powierzchni jednej i wewnętrznej strony drugiej rury, a następnie włożeniu jedną w drugą. Skręcanie to odpowiednie rozwiązanie w przypadku montażu rurociągów oraz urządzeń, armatury z innego niż rury tworzywa. Proces zgrzewania trzeba przeprowadzić natomiast za pomocą zgrzewarki, na stałe spajając rurę z odpowiednią złączką pod wpływem wysokiej temperatury. Zaciskanie to polecany wybór przy łączeniu rur wielowarstwowych, a także systemów ze stali albo miedzi. Polega na trwałym połączeniu rur i złączek wyposażonych w gumę za pomocą właściwych narzędzi.

Profesjonalny montaż urządzeń

Na prawidłowe działanie rurociągu wpływ wywiera również niezawodne funkcjonowanie współpracujących z nim urządzeń. Sprzęty takie jak m.in. pompy, filtry, wymienniki ciepła czy zawory regulacyjne powinno się instalować w sposób zapewniający do nich łatwy, szybki dostęp. Należy je zamontować w położeniu ściśle wskazanym w odpowiedniej dokumentacji techniczno-remontowej.

Call Now Button